2014 Schedule of Events
 
Download PDF Version
 
Friday Afternoon & Evening  |   Saturday Morning & Afternoon  
 
Friday Afternoon & Evening
 
 
Field Events
  11:00 U-C Women Hammer Throw
  Noon U-C Women Pole Vault
  Noon U-C Men Triple Jump (Pit 1)
  Noon U-C Women Triple Jump (Pit 2)
  1:00 U-C Men Hammer Throw
  3:00 U-C Men Discus
  3:00 U-C Women High Jump
  4:00 U-C Women Shot Put
  4:00 H.S. Girls Pole Vault
  4:00 H. S. Boys Triple Jump (Pit 1)
  4:00 H.S. Girls Triple Jump (Pit 2)
  5:00 U-C Men High Jump
  5:30 U-C Women Javelin
  6:00 H.S. Girls Shot Put
  6:30 U-C Men Javelin
 
Running Events
2:00 H.S. Girls 100 Meter Hurdles - Prelims - 10 Heats
2:20 H.S. Boys 110 Meter Hurdles - Prelims - 10 Heats
2:40 U-C Women 4x100 Meter Relay
2:45 U-C Men 4x100 Meter Relay
2:50 H.S. Girls 100 Meter Dash - Prelims - 10 Heats
3:05 H.S. Boys 100 Meter Dash - Prelims - 10 Heats
3:20 H.S. Girls Class B 4x800 Meter Relay - 2 Heats
3:45 H.S. Girls Class A 4x800 Meter Relay - 2 Heats
4:10 H.S. Girls Class AA 4x800 Meter Relay - 1 Heat
4:20 U-C Women 400 Meter Dash - 3 Heats
4:30 U-C Men 400 Meter Dash - 3 Heats
4:40 8th Grade Girls 4x100 Meter Relay
4:45 8th Grade Boys 4x100 Meter Relay
4:50 H.S. Girls 400 Meter Dash Prelims- 4 Heats
5:00 H.S. Boys 400 Meter Dash Prelims- 4 Heats
5:15 H.S. Girls 100 Meter Hurdles - Semis - 3 Heats
5:25 H.S. Boys 110 Meter Hurdles - Semis - 3 Heats
5:30 H.S. Girls 100 Meter Dash - Semis - 3 Heats
5:35 H.S. Boys 100 Meter Dash - Semis - 3 Heats
5:40 H.S. Boys Class B 4x800 Meter Relay - 2 Heats
6:00 H.S. Boys Class A 4x800 Meter Relay - 2 Heats
6:20 H.S. Boys Class AA 4x800 Meter Relay - 1 Heat
6:30 U-C Men 3000 Meter Steeplechase
6:45 U-C Women 3000 Meter Steeplechase
7:05 U-C Women 200 Meter Dash - 4 Heats
7:15 U-C Men 200 Meter Dash - 4 Heats
7:25 H.S. Boys Special Event - 800 Meter Run
7:35 U-C Women 800 Meter Run - 2 Heats
7:45 U-C Men 800 Meter Run - 2 Heats
7:55 H.S. Girls Special Event - 200 Meter Dash
8:05 H.S. Girls 3200 Meter Run - 2 heats
8:35 H.S. Boys 3200 Meter Run - 2 heats
9:00 U-C Women 5000 Meter Run
9:25 U-C Men 5000 Meter Run
 
Saturday Morning & Afternoon
 
Field Events
  9:00 U-C Women Discus
  9:00 H.S. Boys Shot Put
  9:00 H.S. Boys Pole Vault
  9:00 H.S. Girls High Jump
  9:00 U-C Men Long Jump (Pit 1)
  9:00 U-C Women Long Jump (Pit 2)
  11:00 H.S. Girls Discus
  N oon U-C Men Shot Put
  Noon H.S. Boys Long Jump (Pit 1)
  Noon H.S. Girls Long Jump (Pit 2)
  1:30 H.S. Boys High Jump
  1:30 U-C Men Pole Vault
  2:30 H.S. Boys Discus
 
Running Events
9:00 H.S. Girls Class B Sprint Medley - 3 Heats - 3 turn stagger
9:20 H.S. Girls Class A Sprint Medley - 3 Heats - 3 turn stagger
9:40 H.S. Girls Class AA Sprint Medley - 3 Heats - 3 turn stagger
10:00 U-C Women 100 Meter Hurdles - Finals
10:10 U-C Men 110 Meter Hurdles - Finals
10:20 U-C Women 100 Meter Dash - Finals
10:25 U-C Men 100 Meter Dash - Finals
10:30 H.S. Boys Class B Sprint Medley - 3 Heats - 3 turn stagger
10:45 H.S. Boys Class A Sprint Medley - 3 Heats - 3 turn stagger
11:00 H.S. Boys Class AA Sprint Medley - 3 Heats - 3 turn stagger
11:15 H.S. Class Girls B 4x200 Meter Relay
11:25 H.S. Class Girls A 4x200 Meter Relay
11:35 H.S. Class Girls AA 4x200 Meter Relay
11:45 U-C Women 1500 Meter Run - 3 Heats
12:00 U-C Men 1500 Meter Run - 3 heats
12:15 H.S. Boys Class B 4x200 Meter Relay
12:25 H.S. Boys Class A 4x200 Meter Relay
12:35 H.S. Boys Class AA 4x200 Meter Relay
12:45 H.S. Girls 1600 Meter Run - 3 Heats
1:05 H.S Boys 1600 Meter Run - 3 Heats
1:25 Honorary Referee Recognition
1:30 Hall of Fame Recognition
1:35 Scholarship Awards Presentation
1:40 U-C Men 400 Meter Hurdles - Finals
1:50 U-C Women 400 Meter Hurdles - Finals
2:00 H.S. Girls 300 Meter Hurdles - Finals - 10 Heats
2:20 H.S. Boys 300 Meter Hurdles - Finals - 10 Heats
2:40 Board of Directors Volunteer Recognition Awards & 25/35/45 Yrs of Service
2:50 H.S. Girls Class B 4x100 Meter Relay
3:00 H.S. Girls Class A 4x100 Meter Relay
3:10 H.S. Girls Class AA 4x100 Meter Relay
3:20 H.S. Boys Class B 4x100 Meter Relay
3:30 H.S. Boys Class A 4x100 Meter Relay
3:40 H.S. Boys Class AA 4x100 Meter Relay
3:45 U-C Women 4x400 Meter Relay
3:50 U-C Men 4x400 Meter Relay
3:55 H.S. Girls 400 Meter Dash - Finals
4:00 H.S. Boys 400 Meter Dash - Finals
4:05 H.S. Girls 100 Meter Hurdles - Finals
4:10 H.S. Boys 110 Meter Hurdles - Finals
4:15 Special Olympics Girls 100 Meter Dash - Finals
4:20 Special Olympics Boys 100 Meter Dash - Finals
4:25 H.S. Girls 100 Meter Dash - Finals
4:30 H.S. Boys 100 Meter Dash - Finals
4:35 H.S. Girls Class B 4x400 Meter Relay - 3 heats
4:50 H.S. Girls Class A 4x400 Meter Relay - 3 heats
5:05 H.S. Girls Class AA 4x400 Meter Relay - 3 heats
5:20 H.S. Boys Class B 4x400 Meter Relay - 3 heats
5:35 H.S. Boys Class A 4x400 Meter Relay - 3 heats
5:50 H.S. Boys Class AA 4x400 Meter Relay - 3 heats
 
 
 

© Copyright 2014 - Howard Wood Dakota Relays - All Rights Are Reserved